Nieuwsbrief Willibrorduskerk, week 52

Nieuws uit de Kerkstraat

‘Het is niet alles goud wat er blinkt…’ Inderdaad geen goud, maar koper en zilver blinken vanmorgen des te meer. In de Ontmoetingsruimte wordt hard gewerkt. Het bovenblad van twee tafels is afgeplakt met stevig papier. Vijf dames staan en zitten rond de tafels. Elk heeft een attribuut onder handen. Drie zilveren kandelaars, de Godslamp en het altaarkruisje worden tegelijkertijd bewerkt met poetslappen, spons, grove borstel en tandenborstels. Marieke laat me zien hoe een lam op de voet van een kandelaar onder het tandenborstelen steeds meer begint te stralen. Alie werkt aan de Godslamp, de vele hoekjes en gaatjes moeten allemaal uitgewreven en telkens moet het zware ding gedraaid worden. Intussen loopt Jan heen en weer om de kostbaarheden te halen en na de metamorfose weer terug te brengen naar de kerk of naar de kluis.
Het zilveren wierookvat is al klaar. Bijzonder te bedenken dat dit waarschijnlijk het oudste religieuze voorwerp van onze Willibrorduskerk is. Dat is nauwkeurig na te gaan door de zilvermerken die er ooit op zijn aangebracht. Deze merken geven ook aan wie de zilversmid was en waar hij werkte. Allereerst het meesterteken, een bijenkorf in een boog, dit is het merkteken van Abraham van der Hoeven. Hij werd gedoopt op 20 juli 1604 te Amsterdam en oefende aldaar zijn vak uit tussen 1627 en 1677, getuige ook het Stadsteken – drie schuinkruisjes + kroon, het symbool voor Amsterdam vóór 1663. In welk jaar het wierookvat precies werd gemaakt is niet duidelijk. De jaarletter F kan zowel op 1637 wijzen als op 1658. Misschien heeft zelfs Pater Hermani, de dominicaan die vanaf 1631 de zielzorg in Heiloo uitoefende, dit wierookvat ooit in handen gehad!
Als ik weer terugloop de pastorie in, wordt ik geroepen door Astrid. Er is iemand aan de lijn voor mij. Een vriendelijke dame stelt zich voor als zuster Marie-Wilhelma. Zij woont tegenwoordig samen met haar mede-zusters Augustinessen in Huize Agnes te Egmond aan Zee. Zij heeft net het nieuwe parochieblad in handen gekregen en is blij verrast door de foto op de achterkant, van een schilderij gemaakt door de Limburgse kunstenaar Charles Eijck, voorstellende de Heilige Familie. Ze vraagt hoe we aan de foto zijn gekomen. Ik vertel haar dat we de afbeelding vorig jaar toegestuurd kregen van de Adventsactie als kerstposter voor de scholen. Nu, een jaar later, konden we hem mooi gebruiken voor de kerstwens op de achterzijde van het blad. Ze is verbaasd en vertelt haar verhaal met het schilderij. Charles Eijck maakte het schilderij begin jaren zestig van de vorige eeuw voor het klooster van de zusters Augustinessen van Heemstede, het klooster waar zij vele jaren verbleef. Toen het klooster enkele jaren geleden werd gesloten, hebben de zusters het schilderij aan het museum Land van Valkenburg geschonken, dat een uitgebreide collectie van Eyck heeft. Zuster Marie-Wilhelma heeft het doek, dat enorm groot is, destijds zelf in de bestelbus getild.
We spreken af dat ik haar de digitale afbeelding per mail zal sturen.
Eind van de morgen zijn alle kostbaarheden weer terug op hun plek, glanzend en wel. Wanneer u met kerst een glimp opvangt van het zilveren wierookvat, weet u dat parochianen en pastoors in Heiloo hem al sinds het begin van  zeventiende eeuw hem hebben gepoetst en gebruikt. Zalig Kerstmis!

Marieke Hoetjes

Vieringen

 • Dinsdag 24 december KERSTAVOND

  18.30 uur: Familieviering met WiKiKo/JoKo
  Voorganger: P. Bindels

  Gebedsintenties:

  Jan Bakker, Wim Heijne, Agnes Heijne-Boersen en overleden dochter Linda, Pierre Bussen, Ter nagedachtenis aan de lieve bijzondere Ali Witte, Linda Komen

  21.00 uur: Eucharistieviering met De Brug
  Voorgangers: H. Helsloot en P. Bindels

  Gebedsintenties:
  Jan Bakker, Wim Heijne, Agnes Heijne-Boersen en overleden dochter Linda, In liefdevolle herinnering aan onze ouders Gerrit Kroon en Annemarie Kroon-Hoogland, In liefdevolle herinnering: Ouders van Duin-Jong, Ouders Kroon-Dirkson, Nellie Limmen-Kroon, Dora Koomen-Kroon en Marijke Kroon, Pierre Bussen, Annie Schut-Zijp, Jac Verberne, Han Krieger en Virginie Kuin-Krieger, In liefdevolle herinnering: Henk Beke en Lolkje Beke-Bruinsma, Marijke Barendse-Broers, Ter nagedachtenis aan de lieve bijzondere Ali Witte, Wim Warmenhoven, Uit dankbaarheid voor overleden ouders Joop van Westerop en Tiny van Westerop-Wever, Overleden ouders Kilian-Beerendtsen, Ria Klaver-vd Ven, Overleden ouder Klaver-vd Ven, Overleden ouders Temming-Zijlstra, Overleden ouders Kraakman-Louwe, In liefdevolle herinnering: Piet Vendel en overleden familie, Hans Overmeer

 • Woensdag 25 december EERSTE KERSTDAG

  10.00 uur: Eucharistieviering met Dames- en Herenkoor
  Voorgangers: H. Helsloot en P. Bindels

  Gebedsintenties:
  Bij gelegenheid van een 60-jarig huwelijk, Truus Kraaijer-van de Velden, Pieter Jonker en Aafje Jonker-Wever, In dierbare herinnering: Lies Lubke en overleden ouders, Anna Maria Driessen-van der Velden en Matthieu Driessen, Coby Jazet-Crone, Henny van Broekhuijsen van den Brande, Jaap en Corrie Tervoort, Martha Groen-Groot, Jopie en Tineke Ligthart, Tinus en Annie van Zaal-Kaandorp en overleden familie, Anneke Schut-van Zaal, Piet Appelman en zegen over zijn gezin, Annie van Westerop, Gerrit Eijkel en Riet Eijkel-Nielen, Jan Hoetjes, Catharina Hoetjes-Erkamp en zoon Piet, Ter nagedachtenis aan de lieve bijzondere Ali Witte, Anton van der Heijden, Overleden familie Lammers, Martien Sengers en Martha Sengers, Uit dankbaarheid, Cor Wijnkoop en kleindochter Merle, Piet v.d. Molen, Maria Hollenberg, kinderen Ber en Gonnij, In dierbare herinnering: Martinus Velseboer en Anna Velseboer-Willems, Joep de Boer, In liefdevolle herinnering: Nellie Limmen-Kroon, In dankbare herinnering: Anna Maria van Velzen-Vermorken en Michaël van Velzen

  15.00 uur: Kindje Wiegen met Spontaan Koor

 • Donderdag 26 december TWEEDE KERSTDAG

  10.00 uur: Woord en Communieviering met Herenkoor
  Voorganger: H. Hudepohl

 • Vrijdag 27 december – 09.30 uur
  Eucharistieviering in de Moeder Godskapel
 • Zondag 29 december – 10.00 uur
  Woord- en Communieviering met Herenkoor
  Voorganger: J. Olling

  Gebedsintenties:
  Alie en Piet Konijn, Max Nuijens, Bartholomeus en Anna Nuijens, Levende en overleden familie Kuijpers, Johannes Bakker, In liefdevolle gedachten: Peter Greijer, Zegen over het nieuwe jaar, Johannes Hendrikus Hageman

 • Dinsdag 31 december 2019 OUDJAAR

  19.00 uur: Gebedsviering met WiKiKo
  Voorganger: P. Bindels

  Gebedsintentie:
  Jan Bakker

 • Woensdag 1 januari 2020 NIEUWJAAR

  10.30 uur: Eucharistieviering met Dameskoor
  Voorganger: H. Helsloot

  Gebedsintenties:
  Piet Appelman en zegen over zijn gezin, Jac Verberne

 • Donderdag 2 januari – 10.00 uur
  Woord- en Communieviering in Zorgcentrum Overkerck
 • Vrijdag 3 januari – 09.30 uur
  Woord- en Communieviering in de Moeder Godskapel
 • Zondag 5 januari – 10.00 uur
  Woord- en Communieviering met Dames- en Herenkoor
  Voorganger: P. Bindels

  Gebedsintenties:
  Joop Stroomer, Peter de Boer, In dierbare herinnering: Harry Schilder, In dierbare herinnering: Lies Lubke en overleden ouders, Fenny de Koning-Wennekes, Johannes Hendrikus Hageman

Extra Nieuws

Kindje wiegen Eerste Kerstdag 15.00 uur

Voor de allerkleinsten uit onze gemeenschap en oudere zussen/ broers, ouders/verzorgers, oma’s/opa’s, etc. kortom voor iedereen is  ook dit jaar Kindje Wiegen 1e Kerstdag om 15.00 uur. In een ongedwongen sfeer wordt het kerstverhaal voorgelezen. Af en toe onderbroken door het samen zingen van de traditionele kerstliedjes. Ondertussen wordt het in de kerststal steeds voller. Herders, Engelen, Wijzen en niet te vergeten Maria, Jozef en het kindje Jezus. Jong en oud genieten hier ieder jaar weer van. Kinderen die dat willen, mogen meespelen als herder of engel.

Er wordt spontaan een koor gevormd die gezamenlijk de liederen zingt. Kortom een half uurtje gezelligheid. Veel mensen kennen deze traditie inmiddels en hebben weinig aansporing nodig om mee te beleven. Na afloop kan iedereen even het kindje bewonderen.

Ook dit jaar kunt u als de drie wijzen, een klein cadeautje meenemen voor het kindje. Een cadeautje in de vorm van iets eetbaars. De PCI (parochiële caritas instelling) zal zorgen dat al die gulle gaven dan op de juiste plek terecht komen. We hopen op een gezellige drukte.

Wees welkom!

Pastor Herman Helsloot, Joyce en Patrick Kuijper

© 2018 Bron van Leven Water. Alle rechten voorbehouden. | Privacybeleid

ontwerp: designw.nl - technische realisatie: webheld.nl